Blog medicot

Jak być fit?

Zastanawiasz się, jak być fit? Czy bycie fit jest pojęciem nowym? Niekoniecznie!

Jak być fit? To pytanie towarzyszy Ci podczas stosowania kolejnych, nieskutecznych diet? Jeżeli chcesz być fit, musisz zrozumieć, że zdrowy tryb życia to coś w pełni naturalnego i doskonale znanego naszym przodkom!

Co to znaczy byc fit? Zacznijmy od początku…

Bycie fit nie jest wcale czymś nowym, jednak realia obecnej rzeczywistości sprawiły, że coś w pełni naturalnego, urosło do rangi tajemnej wiedzy tylko dla wybranych. O co chodzi?

Tak było kiedyś…

Nasi pradziadkowie i dziadkowie byli fit z natury. Dlaczego? Z kilku prostych powodów. Przede wszystkim dlatego, że obce im były wygody dzisiejszego życia. Samochód posiadali jedynie nieliczni przedstawiciele starszego pokolenia, telewizor nie zastępował prawdziwego życia, a Internet, komputer oraz przejmujące nad nami kontrolę urządzenia mobilne (w nieco innym wydaniu), były jedynie częścią opowiadań fantastycznonaukowych.

Jeszcze nie tak dawno temu, stosowano także całkiem inną dietę. Podstawą codziennego menu były produkty naturalne, nieprzetworzone oraz sezonowe. Oczywiście nie oznacza to, że kiedyś ludzie nie chorowali, ale nie obserwowało się schorzeń typowych dla osób w podeszłym wieku u młodzieży, zawał po trzydziestce był rzadkością, a otyłość i nadwaga nie stanowiły większego problemu.

Duży udział w diecie wielu Polaków stanowiły warzywa i owoce z własnych upraw, mięso spożywało się okazjonalnie, wędliny i inne produkty spożywcze nie posiadały chemicznych dodatków, a o słodyczach można było jedynie pomarzyć. Nikt nie słyszał o zdrowej margarynie (problem stanowiło nadmierne spożywanie tłuszczów trans, obecnych w utwardzonych tłuszczach roślinnych), olejach tłoczonych na zimno – jadło się masło oraz smażyło na smalcu, a i tak ludzie byli znacznie zdrowsi i chudsi, niż teraz.

Kiedyś udko z kurczaka nie ważyło pół kilograma, wieprzowina miała mniejszą zawartość tłuszczu, często sięgano po nabiał oraz przetwory mleczne (alergia na laktozę była rzadkością), powszechnie spożywano produkty zbożowe (dziś są na cenzurowanym z powodu zawartości glutenu), popularne obecnie napoje gazowane z kofeiną były utożsamiane z luksusem, sklepowe słodycze zastępowano owocami, domowymi wypiekami, prawdziwymi drożdżówkami oraz budyniem i kisielem.

Jak być fit?

Częścią codziennego życia naszych dziadków była aktywność fizyczna. Nie na siłowni czy w klubie fitness, ale podczas wykonywania codziennych zajęć. Do pracy, na zakupy, z dzieckiem do przedszkola oraz do szkoły przeważnie chodzono na piechotę. Dla wielu osób głównym środkiem lokomocji był rower. Dzieci spędzały większość dnia na świeżym powietrzu, rozwijając wyobraźnię, wymyślając nowe zabawy i poznając otaczający je świat.

Dla młodego pokolenia to czysta prehistoria, ale przeciętny trzydziestolatek doskonale pamięta te czasy.

Jak zacząć być fit?

Tak jest dziś… obecnie naszym życiem rządzi permanentny brak czasu. Podstawą naszej diety jest żywność nadmiernie przetworzona, którą często kupujemy w formie półproduktów lub jemy na mieście, bo tak jest szybciej i wygodniej. Pijemy soki i napoje gazowane, które mają niewiele wspólnego ze zdrowiem, jemy słodycze w ilościach hurtowych (reklamy polecają nam nawet jedzenie ciastek na śniadanie), spędzamy czas w samochodzie, na kanapie i przed ekranami komputerów.

Nadmierne tycie

Człowiek nie jest przystosowany do siedzącego trybu życia, dlatego właśnie tyjemy! Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy musimy rezygnować z laktozy i glutenu, eliminować z diety białko, tłuszcz oraz węglowodany i karmić się jedynie energią słoneczną, aby móc cieszyć się zdrowiem, dobrą formą i szczupłą sylwetką…

Jak zostac fit?

Bycie fit jest więc niczym innym jak powrotem do przeszłości w nieco innym wydaniu. Zdrowa dieta, codzienna aktywność fizyczna, racjonalne podejście do odżywiania oraz ograniczenie korzystania z „pożeraczy czasu”, to najprostszy sposób na bycie fit w nastawionym na konsumpcję i podążanie za kolejnymi trendami świecie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowe odżywianie:

Błonnik Łączenie owoców i warzyw. Jakie owoce można łączyć, jakich warzyw nie łączyć? Woda w organizmie - skutki zatrzymywania wody, przyczyny zatrzymywania wody, jak sobie z tym radzić? Śniadanie, które poleca jeść lekarz z Harvardu. Tylko 3 składniki Jak kawa wpływa na seks? Znamy odpowiedź Beta-karoten - jaki wybrać? To ważny składnik dla naszego zdrowia Jak działa aloes? Co to są napoje funkcjonalne? Woda alkaliczna - czy ma właściwości lecznicze? Ile cukru jest w kieliszku wina? Fit sałatka z makaronem - jak zrobić dietetyczne sałatki z makaronem pełnoziarnistym? Związek między odżywaniem a zdrowiem psychicznym i fizycznym