Blog medicot

Lek na otyłość na receptę

Odchudzanie nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem w życiu. Zdecydowanie łatwiej jest przytyć niż pozbyć się nadwagi, jednak w niektórych przypadkach nawet odpowiednia dieta i aktywność fizyczna nie okazują się skuteczne. Jak schudnąć, kiedy wszystkie stosowane diety okazały się zawodne?

Lek na otyłość na receptę - skuteczne tabletki odchudzające pozwoliłyby tysiącom osób powrócić do normalnego funkcjonowania oraz uniknąć szeregu schorzeń wiążących się z nadwagą i otyłością. Niestety większość dostępnych na rynku preparatów nie gwarantuje skuteczności działania w przypadku wszystkich pacjentów. Dzieje się tak z kilku powodów. Dlaczego wycofywane są z aptek kolejne leki odchudzające?

Jak pozbyć się nadwagi?

Leki odchudzające możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są farmaceutyki stosowane jedynie pod kontrolą lekarza w leczeniu przypadków nadwagi i otyłości u osób, u których zdiagnozowano nadwagę znacznego stopnia oraz otyłość kliniczną. Drugą grupą tabletek na odchudzanie są suplementy diety, które każdy może nabyć bez recepty.
Niestety z roku na rok wycofywane są z obrotu kolejne skuteczne leki odchudzające. Mowa tutaj o farmaceutykach, które są często jedynym ratunkiem dla osób niemogących schudnąć mimo stosowania diety. Przykładem może być jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych leków odchudzających, czyli Meridia, której stosowania i sprzedaży zakazano jakiś czas temu w krajach UE. Z obrotu wycofano wszystkie leki na bazie sibutraminy ze względu na to, że substancja ta działa bezpośrednio na układ nerwowy, hamując głód i tym samym pomagając opanować nadmierny apetyt.

Otyłość leczenie farmakologiczne

Stosowanie Meridii oraz innych leków na bazie sibutraminy przez długi czas było podstawowym sposobem leczenia osób z dużą nadwagą i otyłością. Wskazaniem do rozpoczęcia terapii był m.in. brak jakichkolwiek efektów odchudzania w przypadku stosowania odpowiednio ułożonej diety i aktywności fizycznej, tycie na tle nerwowym, czyli powodowane zajadaniem emocji, lub inne czynniki, które blokowały spadek wagi mimo stosowania szeregu różnych kuracji odchudzających.

Lek na otyłość na receptę to nie tylko sposób na szybsze pozbycie się nadmiaru kilogramów. W wielu przypadkach jest to sposób na ratowanie zdrowia i życia, gdyż silne farmaceutyki stosowane są jedynie w przypadku osób, u których już występują choroby związane z nadwagą lub mogą one wystąpić, dodatkowo pogarszając stan zdrowia i zagrażając życiu np. poprzez zaburzenia funkcjonowania układu krążenia i zwiększenie ryzyko zawału oraz udaru.

Leczenie nadwagi leki

Do dziś Meridia stosowana jest w niektórych krajach np. w Meksyku, gdzie problem otyłości wśród każdej grupy wiekowej stale rośnie. W Polsce i innych krajach UE poprzez specjalną dyrektywę wyeliminowano z obrotu i użytku wszystkie farmaceutyki o działaniu anorektycznym. Uzasadnieniem takiej decyzji są krótkotrwałe efekty działania, skutki uboczne terapii, a także fakt, iż sibutramina jest pochodną amfetaminy, więc wykazuje działanie uzależniające.
Nie sposób dyskutować o skutkach ubocznych leków na otyłość na receptę, jednakże najczęściej były one stosowane po przeprowadzeniu wnikliwych badań stanu zdrowia pacjenta i pod kontrolą lekarza. Co więcej, Meridia i inne leki wycofane z obrotu nie są sposobem na szybkie i bezproblemowe odchudzanie, choć czasami były tak postrzegane, dlatego, być może, obawiano się ich nadużywania. Stosując terapie farmakologiczne na nadwagę, oparte na silnie działających farmaceutykach pacjenci nie są „zwolnieni” z obowiązku stosowania diety i codziennej aktywności fizycznej. Leki te jedynie blokują nadmierny apetyt i dodają energii, więc pozwalają wytrwać na diecie osobom, które rezygnowały z wcześniej podjętych prób odchudzania z powodu niemożliwego do powstrzymania uczucia głodu.

Jaka jest alternatywa dla leków odchudzających?

Na pewno wraz z nasileniem się presji wycofania ze stosowania leków na odchudzanie o silnym działaniu, wzrosło zainteresowanie alternatywnymi terapiami. Nie zawsze z pozytywnym skutkiem. Przykładem może być modne i nadal nieuregulowane prawem stosowanie tabletek z jajami tasiemca, które sieją w organizmie znacznie większe spustoszenie niż stosowane pod okiem lekarza farmaceutyki.

To tylko przykład, których niestety znajdziemy znacznie więcej. Warto się więc zastanowić, co jest gorsze dla osoby obarczonej ryzykiem szybkiego zgonu z powodu otyłości, której nie sposób pokonać samą dietą i ćwiczeniami – stosowanie leków odchudzających na receptę, czy testowanie szeregu innych i o wiele bardziej niebezpiecznych kuracji???

Pocieszeniem może być jedynie fakt, iż zwiększa się dostępność do zabiegów zmniejszenie żołądka oraz specjalistów leczących nadwagę o podłożu psychogennym np. psychodietetyków, ale nadal przywiązuje się zbyt małą wagę do problemu, jakim jest stale powiększający się odsetek osób otyłych w naszym kraju, co nie wróży dobrze i być może wymusi na specjalistach opracowanie nowych leków o równie skutecznym działaniu, jak te, które zostały wycofane z obrotu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Przeziębienie. Jak leczyć przeziębienie? Ta mikstura postawi cię na nogi Kofeina pobudza apetyt na słodycze Gdy warzywa droższe niż złoto... Koktajl na oczyszczenie jelit - sok oczyszczający jelita na bazie soku z jabłek Ultraformer II - Technologia HIFU na wiotką skóręMATERIAŁ PROMOCYJNY Diety odchudzające – co powinieneś o nich wiedzieć? Najlepsze tłuszcze na utratę wagi - jaki olej na odchudzanie? Odchudzanie... octem. Jaki ma wpływ na zdrowie? Zalety diety niełączenia ZDROWE, KARNAWAŁOWE WRAPY Jak być fit i nie zwariować? Kąpiel detoksykująca - przyjemna metoda ułatwiająca odchudzanie